Stroud Summer Darts League

Stroud Invitation Darts League
The Home Of Stroud Darts
     
 

Division 1

Year 
 Winners
 Runners Up
2006
British Oak A
Magpies Club
2007
British Oak A
 Magpies Club
2008
Carpenters Arms B
The Rose
2009
Carpenters Arms B
Leonard Stanley A
2010
  Carpenters Arms
Nailsworth SC B
2011
Carpenters Arms A
Cross Hands A
2012
Carpenters Arms A
Cross Hands A
2013
Carpenters Arms A
Cross Hands A
2014
Con Club A
Atkins Arrows
2015
Carpenters Arms
Con Club A
2016
Con Club
Carpenters Arms
2017
Con Club
Berkeley Arms
2018
 Carps Dursley A
 Ship Inn A

Division 2

Year
 Winners
 Runners Up
2007
Carpenters Arms A
The Ship
2008
Kingshead
Leonard Stanley B
2009
Prince of Wales
The Ship
 2010
Matchplay
Rosetts
2011
The Globe
Rosetts
2012
Lamb Inn
White Hart
2013
Con Club A
The Bellenders
2014
British Oak A
Con Club Nomads
2015
Kings Stanley SC
Village Inn
2016
Berkeley Arms
Red Lion
2017
Kings Stanley SC
White Hart
2018
Carpenters Arms A
Carpenters Arms B

Division 3

Year
 Winners
Runners Up
2011
Rose B
Carpenters Arms B
2012
Con Club
British Oak B
2013
Kingshead Dursley
Cross Hands B
2014
Prince of Wales
Carpenters Arms B
2015
Matchplay
Kingshead
2016
Rose Inn
Kingshead
2017
Duke of York
Fountain Inn
2018
Carps Dursley B
Hardwicke Misfits

Division 4

Year
 Winners
 Runners Up
2013
White Hart B
Kites Nest
2014
Woolpack
Kings Stanley SC

Mark Drew Memorial Cup

Year
Winners
Runners Up
2007
British Oak A
Magpies Club
2008
Leonard Stanley A
Carpenters Arms B
2009
Carpenters Arms B
Carpenters Arms A
2010
Carpenters Arms
Prince of Wales
2011
Carpenters Arms
Nailsworth SC B
2012
Cross Hands
Bellenders
2013
Con Club A
Hardwicke RBL
2014
Carpenters Arms A
Con Club A
2015
Con Club A
Cross Hands A
2016
Berkeley Arms
Carpenters Arms
2017
Con Club
Lamb Inn
2018
Carps Dursley A
Crown Inn A

Consolation Cup

Year
Winners
 Runners Up
2010
Matchplay
Comrades Club
2011
Leonard Stanley SC
The Orchard
2012
Hardwicke RBL 
Rose Inn A
2013
Lamb Inn
British Oak C
2014
Red Lion
Matchplay
2015
Atkins Arrows
Red Lion
2016
The Old Forge
Kings Stanley SC
2017
Atkins Arrows
Ship Inn A
2018
Carps Dursley B
Leonard Stanley SC

Singles Champion

Year
 Winner
 Runner Up
2006
Shane Healey
Mark Johncock
2007
Mark Johncock
Kirk Hiam
2008
Mark Workman
Steve Poulter
2009
Steve Poulter
Aaron Dyer
2010
Mark Florek
Ashely Chapman
2011
Aaron Dyer
Kieran Smith
2012
Steve Poulter
Andy Sim
2013
Steve Poulter
Keith Lawerence
2014
Steve Poulter
Dene Baldwin
2015 Divsion 3
Jack Richings
Matt Hudd
2015 Division 2
Rich Walsh
Andy Greenhall
2015 Division 1
Mark Johncock
Marcus Castle
2016 Divsion 3
Clive Baldwin
Dave Webb
2016 Division 2
Nigel Palfrey
James Glover
2016 Division 1
Aaron Dyer
Keith Lawerence
2017 Division 2/3
Greg Beard
Luke Smith
2017 Division 1
Keith Lawerence
Steve Poulter
2018 Division 3
Simon Panes
Nathan Baldwin
2018 Division 2
Callum Higgs
Nathan Cotty
2018 Division 1
Kieran Smith
Jay Castle

Pairs Champions

Year
 Winners
 Runners Up
2010
A Chapman & S Poulter
T James & S Rosser
2011
A Dyer & K Smith
S Scrivens & S Mander
2012
A Dyer & A Sim
A Jones & J Lewis
2013
A Sim & M Buckle
J Drage & A Neocleous
2014
R Dinwoodie & J Lewis
D Baldwin & D Baker
2015
S Poulter & L Devries
A Coolman & A Neocleous
2016
A Dyer & M Johncock
J Atkins & M Chiswell
2017
A Dyer & J Lewis
M Kerry & T Constant
2018
A Greenhall & P Presley
M Florek & A Chapman

Most 180's

Year
Player
Number of 180's
2008
Steve Shelton
5
2009
Dene Baldwin
6
2010
Aaron Dyer
4
2011
Graham Fisher, John Summers, Les Madgewick, Adam Bircher & Steve Poulter
3
2012
Dene Baldwin & Steve Poulter
5
2013
Andy Neocelous
5
2014
Andy Neocleous, Bari Jackson & Liam Devries
4
2015
Steve Poulter
12
2016 Division 3
Rob Hale, John Summers & Shane Holder
2
2016 Division 2
Dave Dykes
10
2016 Division 1
Aaron Dyer
14
2017 Division 2
J Brammer, P Harper, M Hudd & R Oldfield 
2
2017 Division 1
Aaron Dyer
12
 2018 Division 1
 J Howe, L Butler, J Vines, W Woodman
 5
2018 Division 2
A Neocleous 
 5
2018 Division 3
Dene Baldwin
 3

Highest Checkouts

Year
Player
High Checkout
2008
Jamie Versaci & Mark Workman
158
2009
Steve Poulter
157
2010
Matt Hudd
170
2011
John Woodman
153
2012
Andy Sim
153
2013
Alan Carrier
157
2014
A Barnes
156
2015
Matt Kerry, Andy Neocleous & Liam Devries
160
2016
Andy Greenhall
157
2017
Mark Johncock
167
2018
Jason Dykes
160

Individual Standings Winners

Year
Division 1 Winner
Division 2 Winner
Division 3 Winner
Division 4 Winner
2010
Martin Rochford (35/39)
Matt Hudd (38/42)
N/A
N/A
2011
Shane Nash (30/42)
John Summers (29/33)
Mark Slatter (34/39)
N/A
2012
John Summers (35/42)
Steve Shelton (38/42)
N/A
N/A
2013
Liam Devries 
Dene Baldwin
Marcus Castle
S Jobbins
2014
Dene Baldwin
Rich Walsh
Kevin Fawlk
Andy Greenhall
2015
Aaron Dyer & Liam Devries (86.15%) 
Rich Walsh & Darren Pitcher (83.33%)
Paul Atkinson (84.62%)
N/A
2016
Josh Lewis (86.11%)
Liam Devries (97.44%)
John Price (94.44%)
N/A
2017
Steve Poulter (91.67%)
Luke Smith (86.11%)
Russ Kirby (87.18%)
N/A
2018
W Woodman (88.89%)
A Neocleous (81.82%)
A Davies (83.33)
 N/A